Reverzní mentoring aneb jak efektivně zaplnit mezery v dovednostech na obou stranách

Není žádným tajemstvím, že technologický věk je opravdu velmi rychlý a není snadné držet krok s obrovským tempem růstu. Za posledních 10 let jsme se přesunuli do světa rozšířené reality, vylepšili naše domovy, ale i města a ušetřili čas s hlasovou autentizací. Na základě těchto dynamických změn vznikl i koncept reverzního mentoringu, který obrátil dříve klasický mentoringový formát vzhůru nohama, takže i mladší a méně životem ostřílený kolega může mít najednou navrch nad starším.

Jak je to možné?

Nejen v naší společnosti existovaly sociální příběhy, které dlouho kázaly, že čím starší je člověk, a proto zkušenější, tím méně se musí učit. Tradičně se to očekávalo, ale stále očekává, že mentor bude přirozeně starší a zkušenější než jeho mentee. 

Technologická a informační revoluce však tento stereotyp rychle smetla ze stolu a vytvořila nové podmínky fungování založené na principech celoživotního učení. Zejména s důrazem na rozvoj technologických nebo měkkých dovedností. Světové ekonomické fórum dlouhodobě upozorňuje na potřebu rozvíjet dovednosti budoucnosti, včetně emoční inteligence, kritického myšlení, vyjednávání a kognitivní flexibility.

Pokud chce senior zůstat relevantní pro dnešní trh, musí pravidelně zvyšovat své dovednosti a to je to, s čím mu reverzní mentoring může pomoci. Ale tato trajektorie není jednosměrná, protože i mladší nebo střední kolega / yna bude mít z tohoto vztahu prospěch!

Obrácený mentoring uznává, že na obou stranách existují nedostatky v dovednostech, a proto má každá osoba ve vztahu jedinečnou příležitost řešit své slabé stránky s pomocí silných stránek druhé osoby.

V neposlední řadě je třeba poznamenat, že reverzní mentoring také podporuje rozvoj funkčních firemních vztahů, protože povzbuzuje zaměstnance k navazování tzv. “profesních přátelství” – bez ohledu na senioritu – za účelem výměny dovedností, znalostí a porozumění.

Jak může reverzní mentoring vypadat v praxi?

Pojďme si nastínit příklad modelu…

Představte si, že padesátiletá Klára je generální ředitelkou vlastní společnosti zaměřené na design. S růstem organizace však roste i požadavek být aktivní na sociálních sítích. Jako relativní nováček na platformách LinkedIn nebo Instagram se Klaudia spojí se svým pětadvacetiletým manažerem sociálních médií Petrem s jasným cílem – naučit se tipy a triky, jak s těmito nástroji pracovat.

Kromě tohoto mentoringu získá Peter od ceo nové cenné poznatky, které tak může funkčně zakomponovat do další komunikační strategie a v neposlední řadě navázat a posílit neformální vztah s Clarou.

Takto strávený čas je tedy výhodný pro obě strany.

Klaudia je nyní schopna efektivněji komunikovat se zúčastněnými stranami, zatímco Peter si vybudoval cenný vztah s generálním ředitelem.

Dalším příkladem může být reverzní mentoring v rámci automobilového průmyslu, kde se obsah tohoto profesně přívětivého vztahu může zaměřit například na odhalování potenciálu budoucích technologií, například v rámci elektromobility, 3D tiskáren nebo blockchainu. 

Na základě těchto příkladů je zde pět jednoduchých tipů, jak vybudovat úspěšné reverzní mentoringové partnerství…

Identifikujte kompatibilní reverzní páry

Efektivní mentorský vztah by měl být založen na přirozené lidské chemii mezi oběma účastníky. Váš ideální partner by měl mít dovednosti nebo znalosti, které potřebujete, a zároveň by měl být ochoten s vámi navázat neformální, přátelský vztah. Mikroosobní analýza SWOT vám může posloužit jako rychlá pomůcka pro identifikaci vašich silných a slabých stránek, které pak můžete zpětně analyzovat a řešit.

Stanovte jasné cíle a očekávání

Měli byste předem prodiskutovat svá očekávání ohledně tohoto vztahu se svým reverzním partnerem. Ujistěte se, že jste oba odhodlaní a že vaše cíle a očekávání jsou v souladu. Definujte: Co chcete ze vztahu získat? Jaké konkrétní dovednosti se chcete naučit? Jaké znalosti, dovednosti a zkušenosti můžete poskytnout? Jak a kde se setkáte?

Efektivní a otevřená komunikace na prvním místě

Na začátku může být opravdu náročné komunikovat s někým, kdo má výrazně odlišné zkušenosti nebo dovednosti. Někteří lidé se například mohou cítit pohodlněji při komunikaci prostřednictvím e-mailu nebo rychlých zpráv, zatímco jiní mohou dávat přednost telefonickému rozhovoru nebo osobnímu setkání. Otevřeně proto definujte svá komunikační očekávání.

Buďte taktní a obzvláště trpěliví

Klíčem k úspěšné spolupráci je sladění, které však bude vyžadovat čas. Obrňte se proto trpělivostí, aktivně naslouchejte a nenechte se ovlivnit předsudky. Dalším pilířem této spolupráce je vzájemná a především podnětná zpětná vazba, která by měla sloužit jako objektivní rámec pro vaše zpětné fungování. 

Změřte svůj pokrok

Proto pravidelně kontrolujte, zda jste oba spokojeni se vztahem a zda dostáváte potřebné informace a zpětnou vazbu. Pokud nejste schopni dosáhnout požadovaného pokroku, naplánujte si brainstormingovou schůzku a diskutujte o nových alternativách k dosažení vašich cílů.

Věříme, že se nám podařilo nastínit základní pilíře a možnosti fungování tohoto konceptu. Pokud vás reverzní mentoring oslovil a uvědomil si, že by pro vás mohl být prospěšný, rádi vám pomůžeme implementovat tento koncept ve vaší společnosti tím, že vás vyškolíme mentory nebo nastíníme principy, jak reverzní partnerství fungují.
‍V dalším článku se s vámi podělíme o reálnou případovou studii reverzního mentoringu přímo z dílny jedné firmy.
Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.