Existuje mnoho významů pro slovo diverzita. Nejčastěji se diverzita asociuje s oblastí biologie a ekologie (biodiverzita rostlin, živočichů, země …). Diverzita v lidské společnosti je však o něco odlišná. Diverzita je všude kolem nás a existuje její mnoho typů a dělení a skupin.
Gene Roddenberry (1921–1991), americký televizní scénárista a producent, komentoval rozmanitost takto:
"Pokud má člověk přežít, musí se naučit mít radost ze zásadních rozdílů mezi lidmi a mezi kulturami. Naučí se, že rozdíly v myšlenkách a chování jsou okouzlující. Jsou součástí zajímavé rozmanitosti života, a ne něčím, čeho se třeba bát."
Abychom tomu lépe porozuměli, přinášíme vám dělení, která zahrnuje standardní i méně standardní typy rozmanitosti.
Rodová rovnost
Rodová rovnost usiluje o rovnost mezi muži a ženami ve smyslu uplatnění se a rovných možností a příležitostí pro obě pohlaví. I když fakta hovoří jasně, a podle nejnovějších statistik ženy na vůdčích pozicích dokáží přinést firmám vyšší zisky než muži, nerovnosti mezi ženami a muži a stereotypy v EU stále přetrvávají. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvádí:
„Rovnost pohlaví je jednou z klíčových zásad Evropské unie, no dosud se nestala skutečností.Rovnost mezi muži a ženami se zatím nepodařilo dosáhnout, což potvrzuje i fakt, že ženy vydělávají v průměru o 16 % méně, než muži a v největších společnostech v EÚ zastávají pouze 8 % vedoucích pozic."
Věková rozmanitost
Podle statistik Evropské komise se v roce 2060 počet obyvatel zemí EU starších 65 let zvýší ze současných 17 % na 30 %. Není proto divu, že pokles počtu obyvatel v produktivním věku bude jedním z největších problémů mnoha evropských zemí. Zaměstnavatelé by proto měli nyní začít přemýšlet o tom, jak vytvořit správné pracovní podmínky pro postupně stárnoucí obyvatelstvo a jak navázat účinnou spolupráci mezi generacemi.
Rasová a etnická rozmanitost
Zlepšení vnímání rasové a etnické různorodosti může být pro mnohé firmy velkou výzvou. Rasová, zda etnická diverzita na pracovišti opravdu dokáže postoupit obchodní výkonnost firem na vyšší level, určitě je však třeba brát ohled i na stávajících zaměstnanců, s nimiž je neodkladné o dané problematice mluvit.
S rasovými a etnickými rozdíly je důležité pochopit zejména jiné kultury, zvyky a mysl, a to jak zaměstnavatelem, tak kolegy. Jako varování před případy zvýšeného policejního násilí proti rasismu bylo v roce 2013 vytvořeno také mezinárodní aktivistické hnutí Black Lives Matter– které bojuje proti rasové nerovnosti a systematickému rasismu proti černochům.
Kulturní rozmanitost
Kultura není přenášena geny. Kultura je výrazem celého společenského života člověka. Nepřenáší se děděním, ale nabývá se nevědomě v procesu socializace člověka.
Kulturní rozmanitost národnostních menšin se týká nejen firem, ale i slovenských a českých měst. Není velkým překvapením, že v hlavních městech jsou cizinci nejvíce kumulovaní. V Praze tvoří cizinci 16 % populace. V Bratislavě je to o polovinu více, a to cizinci zde tvoří 8%populace , což je nejvíce ze všech mísna Slovensku. Podle statistik máme na Slovensku jen 2,2 % cizinců, což není ve srovnání s našimi bratry z Česka vysoký počet, pro které cizinci tvoří 13,2 % .
I přes rostoucí počty a stále vyšší migraci je otázka dalších národností na Slovensku a v České republice stále velmi citlivá pro mnoho, většinou starší generace. Pomalu se však stává přijatelnějším a diskutovanějším tématem pro starší lidi.
Sexuální orientace
LGBT znamená “lesbické, gay, bisexuální a transgender“. Bohužel, v naší společnosti, to je také často označována jako nemoc. Výzkum agentury FRA ukazuje, že s odlišnou sexuální orientací v dnešní společnosti EU trpí pravidelně, protože necítí dostatek prostoru, aby byli sami ve škole, v práci nebo na veřejnosti. Pokud se chcete dozvědět více o tomto tématu, píšeme také o významu integrace LGBT + komunity v článku na našich webových stránkách.
Rozmanitost v náboženství
Rozmanitost v náboženství je nepochybně součástí každého diverzifikovaného týmu. 31% světa tvoří křesťané. Následují islám, hinduismus a v důsledku toho i další náboženství s menším procentem. Víra je citlivé téma a rozhodně by neměla rozdělovat lidi, ať už na pracovišti nebo v každodenním životě.
Zdravotně znevýhodnění zaměstnanci
Každý typ znevýhodnění přichází s různými stereotypy a diskriminací. Na druhou stranu existuje mnoho statistik, které potvrzují, že právě zdravotně postižení zaměstnanci jsou spolehlivější a mají zodpovědnější přístup k práci než ti, kteří netrpí žádným zdravotním postižením.
Neurodiverzita
Neurodiverzita je pojem, kterým označujeme stav, kdy se mozek člověka liší od běžného uspořádání mozku. Jsou to lidé s vrozeným autismem, ADHD, či úzkostí. I když se může zdát, že takoví lidé nebudou vhodnými adepty na práci, opak je pravdou. I oni se ukázaly jako plnohodnotní pracovníci.
Rozmanitost ve vzdělávání
Jinakost zaměstnanců na základě toho, co studovali je velkým plusem. I když se na první pohled může zdát, že zaměstnanci s vysokou školou budou nejvyššími specialisty, nemusí to platit pro každého. Častokrát se setkáváme s tím, že praxí, zda samouk jsou někteří kandidáti na práci připraveni lépe, než ti s titulem před jménem.
Rozmanitost nápadů
Každý z nás má jedinečné myšlení, “svou hlavu” a svůj vlastní způsob, jakým řeší problémy. Právě taková diverzita umí velmi pomoci při řešení problémů ve firmě a hledání nových možností v pracovním týmu. Podpora rozmanitosti a rozmanitosti je tedy i v tomto směru ideální volbou každé organizace.
Co bude dál?
Je důležité si uvědomit, že jsou to rozdíly, které dělají každého člena vašeho pracovního týmu jedinečným. Pracovní prostředí, které umožní každému jednotlivci být samým sebou a projevovat se bez strachu z odsouzení, pomůže celému týmu růst a zlepšovat se. Jako firma, pokud se snažíte vytvořit rozmanitost a začlenění na pracovišti, nezapomeňte neustále vzdělávat svůj tým o tom, proč rozmanitost a začlenění jsou tak důležité pro vaše podnikání a pracovní prostředí.
Podívejte se, jaké workshopy v současné době nabízíme v BE-DNA. Pokud hledáte workshop / školení na jiné téma, neváhejte a napište nám.