Jak zamítnout kandidáta a zachovat pozitivní employee experience?

Tuto otázku si kladu poměrně často a nejen základě negativních zkušeností lidí, kteří se okolo mě pohybují, jsem se rozhodla v krátkosti shrnout zásady, jak zamítnout co nejlépe.

Co říkají k tématu statistiky?

A co tedy doporučuji?

Nenechejte žádný životopis bez reakce

I negativní odpověď je lepší než žádná. Pokud nedostane uchazeč reakci na životopis, který vám zaslal, má to z dlouhodobého hlediska prokazatelně negativní dopad na značku zaměstnavatele a vliv na reakce uchazečů a jejich kvalitu. A nezapomeňte, že zájemce o práci může být také váš zákazník/klient/obchodní partner, kterého svým přístupem můžete ztratit. Další možnost také je, že i přes negativní zprávu, která je podaná hezky a lidsky bude mít chuť se do firmy hlásit opakovaně (až bude seniornější například) a nebo doporučit pozici někomu ze svého okolí.

Reagujte co nejdříve

Pokud jste rozhodnutí, nemá smysl odpověď oddalovat a nechávat kandidáta v nejistotě s pocitem, že má stále ve výběrovém řízení šanci. Pokud potřebujete z různých důvodů delší čas, komunikujte s kandidáty průběžně, aby věděli, na čem jsou. Nic neodradí více, než nejistota.

Dodržte, co jste slíbili

Dbejte na dodržení termínů a slibů. Důvěra se ztrácí rychle a těžko se získává zpět. Mějte na paměti, že tvoříte prvotní dojem o celé společnosti a firemní kultuře. Využijte například upomínky v kalendáři nebo si vytvořte vlastní systém, který vám pomůže na kandidáty nezapomenout ve všech fázích.

Vyhněte se všeobecným frázím

Buďte osobní a konkrétní, jak jen to jde. Pokud možno, zapomeňte na odpovědi typu “upřednostnili jsme jiného kandidáta”, “oproti jiným kandidátům nevyhovujete našim potřebám”, “vaše kvalifikace neodpovídá našim požadavkům” a další.

Těmito frázemi si sice budete moci škrtnout položku “zamítnout kandidáty” na svém to do listu, ale co to přinese druhé straně? Nic.

Jak na to?

Co to udělat jinak, osobně? 
Mně osobně se osvědčila například tato forma zamítnutí: 

“Hezký den, Terezo,
ráda bych vám ještě jednou velmi poděkovala za účast ve výběrovém řízení na pozici asistentky.
Bohužel jsme se rozhodli s vámi ve výběrovém řízení nepokračovat.
V případě, že máte zájem o zpětnou vazbu, neváhejte a kontaktujte mě, ráda s vámi vše projdu.
Přeji mnoho úspěchu při hledání toho pravého zaměstnání.”

Takto dáte kandidátovi jasně najevo, že to nevyšlo a pokud má zájem, může požádat o zpětnou vazbu, která by měla být upřímná a konkrétní, aby se v budoucnu vyvaroval/a stejných chyb.

Pokud se ale jedná o člověka, který byl v závěrečném výběru, doporučuji zvolit telefonickou formu. Přeci jen jste společně strávili nějaký čas a co ve finále zahrálo proti němu, je na místě říci si osobně.

A proč rovnou nevolat ve všech fázích výběru? Jedna věc je časové hledisko, kdy při větším počtu kandidátů není osobní přístup zkrátka možný. A druhý pohled je ten, že jestli má člověk zájem o zpětnou vazbu je čistě na jeho rozhodnutí. A jak jistě všichni víme, nejúčinnější zpětná vazba je ta vyžádaná. 🙂

Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.