Poznáte rozdiel medzi zamestnaneckou spokojnosťou a zamestnaneckou skúsenosťou?

Stretli ste sa už s pojmom zamestnanecká skúsenosť (EX)? O pojme EX sa hovorí stále častejšie, ale jeho význam môže byť mätúci. Začnime tým, že zdôrazníme, že EX je kľúčovým faktorom nielen pre získavanie nových talentov, ale aj pre udržanie zamestnancov a ich celkovú motiváciu, produktivitu a výkonnosť.

Z kvalitného EX profituje celá firma. Napriek tomu, že EX získava na dôležitosti, často dochádza k jeho zámene s pojmom zamestnanecká spokojnosť.

V tomto článku vysvetlíme

Čo je EX (Employee Experience)?

V BE-DNA to vnímame ako celkový prístup, metodiku a stratégiu, ktorá vychádza z princípov líderstva zameraného na človeka. Nejde len o to, vnímať zamestnanca ako odborníka, špecialistu, tímového lídra či profesionála v organizácii. EX pre nás znamená vidieť človeka pracujúceho pre danú spoločnosť, či organizáciu v jeho celistvosti. Nielen ho takto vnímať a prijímať, ale ho vítať,  aktívne podporovať a prispievať k prostrediu, v ktorom môže byť sám sebou.

Cieľom je budovať kultúru cez EX, v ktorej sa každý cíti byť vítaný, rešpektovaný, zapojený a povzbudený prispievať k spoločnému úspechu.

EX, zamestnanecká skúsenosť, zahŕňa celkovú interakciu zamestnanca s organizáciou počas celého jeho zamestnaneckého cyklu. Od náboru, cez adaptáciu, výkon práce, rozvoj, až po samotný odchod. Ide o komplexný súbor faktorov, ktoré ovplyvňujú to, ako zamestnanci vnímajú svoju prácu a samotnú organizáciu ako zamestnávateľa. EX tak priamo súvisi s budovaním značky zamestnávateľa.

EX je tvorená štyrmi hlavnými piliermi:

    • Pracovné prostredie. Zahŕňa pracovný priestor, technológie, pracovné nástroje, či ergonomické podmienky. 
    • Procesy a digitálne prostredie  sa vzťahuje na nástroje a systémy, ktoré zamestnanci používajú na vykonávanie svojich úloh.
    • Firemná kultúra. Zahŕňa organizačné hodnoty, atmosféru na pracovisku, spôsob vedenia tímov a medziľudské vzťahy.
    • Ľudia vo firme, či organizácii. Ich vzťahy, ktoré sa vzájomné ovplyvňujú a majú jeden z hlavných dopadov na to ako ľudia popisujú emócie a pocity ako zamestnanci, či zamestnankyne.

 

Spoločnosti a organizácie, ktoré sa zameriavajú na budovanie pozitívnej zamestnaneckej skúsenosti, často zažívajú vyššiu mieru angažovanosti, nižšiu fluktuáciu a lepšie výsledky.

Zamestnanecká spokojnosť vs. zamestnanecká skúsenosť

Hoci sa pojmy spokojnosť a skúsenosť často používajú zameniteľne, existujú medzi nimi významné rozdiely. Poznáte ich? Pochopenie týchto rozdielov je totiž kľúčové pre strategické uchopenie komplexného EX konceptu.

Zamestnanecká spokojnosť

Momentálny pohľad na oblasť spokojnosti zamestnancov sa priamo dotýka emocionálneho stavu zamestnancov a zamestnankýň a ich spokojnosti s konkrétnymi aspektmi práce – ako napríklad s platom, benefitmi alebo pracovnými podmienkami.  

Zjednodušene povedané: Ide skôr a viac o reaktívny prístup, ktorý sa zameriava na okamžité potreby zamestnancov, ktoré potrebujú riešenie v pomerne krátkom čase.

Kľúčové charakteristiky spokojnosti

Krátkodobý a nemenný pohľad – je to momentálny pohľad na situáciu. Niečo, čo nám ukáže, ako sa veci majú  v konkrétnom čase, ale neodráža to dlhodobé okolnosti ani hlbšie súvislosti. Odráža, ako sa zamestnanci cítia v určitom momente. Je to také zachytenie nálady, pocitov a skúseností zamestnancov v daný okamih. Skôr momentka než celý príbeh. 

Príklad zo života: Zamestnanec môže byť spokojný, pretože dostal zvýšenie platu, ale to automaticky neznamená, že má celkovú pozitívnu  skúsenosť s prácou. Krátkodobý efekt zvýšenia mzdy môže jeho, či jej pôsobenie predĺžiť. No skôr či neskôr pochopí, že ani zvýšenie platu nevyriešilo mieru frustrácie , ktorú prežíva vo vzťahu ku svojmu nadriadenému/ nadriadenej, či kolegom.

Employee experience (EX)

Zamestnanecká skúsenosť je komplexnejšia a dynamickejšia. Nie je to šprint, je to maratón 🙂 Zahŕňa každodenné interakcie, pocity a vnímanie zamestnancov v priebehu celého ich pracovného pôsobenia vo vašej firme. EX sa tak zameriava na kompletný a dlhodobý vzťah medzi zamestnancami a organizáciou.

Kľúčové charakteristiky EX

Vyžaduje dlhodobý a proaktívny prístup 

EX nie je o jednorazových iniciatívach. EX je o kontinuálnej práci celej organizácie, ktorá pracuje na zlepšovaní prostredia a zážitkov zamestnancov. Ide o strategický pohľad, ktorý sleduje dlhodobý dopad na motiváciu, spokojnosť a zapojenie zamestnancov.

Zahŕňa celý zamestnanecký cyklus 

Od prijatia do zamestnania až po samotný odchod jednotlivca. Každý krok na ceste každého zamestnanca vo firme je skutočne dôležitý – od prvého dojmu na pohovore, cez onboarding, každodennú prácu, rozvoj, až po férové ukončenie spolupráce. Každý a všetky tieto momenty tvoria celkovú pozitívnu zamestnaneckú skúsenosť.

Reflektuje kultúru, procesy a hodnoty organizácie 

EX je odrazom toho, ako firma žije svoje hodnoty, ako (ne)funkčne má nastavené procesy a akú kultúru ponúka zamestnancom. Tieto aspekty určujú, aký pocit si zamestnanci odnášajú zo svojej práce domov. 

Príklad zo života: Zamestnanci môžu získať pozitívnu zamestnaneckú skúsenosť a pocit zmysluplnej práce, ak cítia, že ich práca má reálny prínos a chybovosť je akceptovaná ako priestor na učenie a zlepšovanie sa, ak sa cítia ocenení a celofiremná komunikácia je transparentná , ak majú slobodný prístup k adekvátnemu vzdelávaniu a sebarozvojovým programom, ak je diverzita skutočná a nie len performatívna a pracujú v tíme, v ktorom sa otvorene rozprávajú (aj o citlivých a nepríjemných témach). Pozítívnu skúsenost znásobuje aj fakt, že rozhodnutia firmy reflektujú jej hodnoty a nie len profit.

Ako zlepšiť EX vo vašej organizácii?

Zbierajte spätnú väzbu

Pravidelne zisťujte názory a pocity zamestnancov cez prieskumy, rozhovory a workshopy napriek celým cyklom zamestnanca. Nie len dvakrát do roka. Pravidelne.

Zamerajte sa na kultúru

Podporujte otvorenú a transparentnú komunikáciu, diverzitu a inklúziu a budujte prostredie, kde každý názor má hodnotu a priestor byť vyslovený.

Investujte do technológií

Poskytnite zamestnancom funknčné pracovné nástroje a umožnite im využivať technológie a aplikácie, ktoré im uľahčia a zefektívnia samotnú prácu.

Ponúkajte príležitosti na rast

Vytvárajte možnosti na vzdelávanie a kariérny postup podľa individuálnych predpokladov jednotlivcov reflektujúc budúce kariérne možnosti.

Zlepšujte pracovné prostredie

Zabezpečte fyzicky a psychologicky zdravé a bezpečné prostredie na prácu, čím zvýšite a podporíte inovatívne myslenie, inšpiratívny a kreatívny pristup s pozitívnym dopadom na biznisový rozvoj.

EX nie je iba trendom, ale vaša posledná šanca uspieť 

EX nie je iba trendom, ale kľúčovým strategickým a dlhodobým prvkom úspešného riadenia organizácie so zásadným dopadom na viaceré aspekty podnikania.

Prečo venovať pozornosť Employee Experience?
    • Zvýšite zaangažovanosti zamestnancov. Docielite vyššiu efektivitu tímov, rýchlejšie dosahovanie strategických cieľov.

    • Nižšia dobrovolná fluktuácia a schopnosť udržania talentov. Tichý spôsob odchodu ľudí (quiet quitting) z firiem vzrastá. Podchytenie EX strategicky buduje nástroj na znižovanie práve tohto ukazovateľa. Zníženie nákladov na nábor a onboarding, posilnenie stability tímov a udržanie kľúčových kompetencií. 


    • Zdravšia firemná kultúra a reputácia. Práve táto oblasť pomáha s vyššou konkurencieschopnosťou na trhu práce, lepšie vzťahy so zákazníkmi a partnermi.
 
    • Priamy vplyv na zákaznícku skúsenosť (CX). Čo znamená aj vyššiu spokojnosť a lojalitu zákazníkov, zvýšenie predajov, či rast príjmov.

Investícia do zamestnaneckej skúsenosti nie je len “pekným gestom”. Je to strategická priorita, ktorá pomáha budovať udržateľnú konkurenčnú výhodu. Firmy, ktoré chápu význam EX, majú lepšiu pozíciu na dosahovanie biznisových cieľov, udržanie si lojality svojich zamestnancov aj zákazníkov.

Facebook
LinkedIn
Email

Newsletter

Zůstaňte v obraze ve světe HR. Přihláste se na odběr newslettera a příležitostně od nás něco obdržíte.